Kawiarka na indukcję
Kawiarka na indukcję

Jaką kawiarkę na indukcję wybrać?

Kawiarka, nazywana także kafetierką, a fachowo makinetką to specjalny czajniczek służący do ciśnieniowego parzenia kawy. Jest świetnym rozwiązaniem dla każdego miłośnika prawdziwego włoskiego espresso. Żeby w pełni cieszyć się użytkowaniem naszej kawiarki, musimy jednak wybrać model dopasowany zarówno do naszych potrzeb, jak i do możliwości naszej kuchni. Nie każda kawiarka będzie odpowiednio działać na danej kuchence. Jeśli posiadasz w domu płytę lub kuchenkę indukcyjną, to na dobór odpowiedniej kawiarki musisz zwrócić szczególną uwagę.

Dlaczego nie każda kawiarka nadaje się do używania na kuchence indukcyjnej?

Działanie płyty indukcyjnej opiera się na wytwarzaniu pola elektromagnetycznego, stąd urządzenie to wymaga stosowania odpowiednich naczyń. Naczynia przeznaczone do używania na indukcji muszą być wykonane w całości z materiałów ferromagnetycznych. Materiałami takimi są między innymi miedź, żelazo oraz nikiel. Stąd prosty wniosek: im czystszy stop lub mieszanka konkretnych metali, tym lepsza dystrybucja ciepła na kuchence, a co za tym idzie: oszczędność energii i brak przegrzewania naszych naczyń.

Jaki wpływ ma jakość wykonania kawiarki na przygotowanie kawy?

Wiesz już, że musisz wybrać kawiarkę przystosowaną specjalnie do indukcji, często jednak zapewnienia producenta mijają się z prawdą. Okazuje się, że materiały użyte podczas produkcji mają ogromny wpływ na sam proces parzenia kawy. Kluczowymi bowiem elementami w tym procesie są temperatura oraz ciśnienie. Jeśli kupisz naczynie wykonane z niecertyfikowanego stopu nieznanych metali, to nigdy nie będziesz mieć pełnej kontroli nad temperaturą.

Choć może wydać Ci się to nieszczególnie istotne, to przegrzanie kawy o kilka stopni powyżej temperatury wrzenia może skutkować nieodwracalną utratą nawet jednej trzeciej unikalnych dla danych ziaren aromatów. Tania kafetierka nigdy nie zagwarantuje też odpowiedniego ciśnienia. Uszczelki stracą bowiem z czasem swoją elastyczność, a producenci tanich modeli nie oferują ani części zamiennych, ani serwisu.

Jaka kawiarka na indukcję?

Dokonanie dobrego wyboru wymaga określenia naszych potrzeb i oczekiwań, jakie wiążemy z produktem. Ustaliliśmy już, że nie warto celować w niższą półkę cenową, jeśli chcemy cieszyć się dobrą kawą i kupujemy ziarna wysokiej jakości – nie oszczędzajmy na sprzęcie. Czy zdarzyło Ci się widzieć kiedyś w kawiarni tani, nieznanej marki sprzęt? Chodzi o coś więcej niż renomę, liczy się jakość.

Podstawowym i zarazem najważniejszym parametrem, na który należy zwrócić uwagę przy zakupie kawiarki, jest jej pojemność. Najpopularniejsze są modele parzące jednorazowo trzy espresso, idealne dla jednej osoby lub pary. Wśród godnych polecenia marek z pewnością trzeba wskazać włoskiego producenta, którego tradycja sięga 1919 roku – Bialetti.

Świetnym wyborem, zarówno dla początkującego kawosza, jak i osób nieco bardziej doświadczonych będzie model Moka Induction. Ponadczasowy design w połączeniu z żywymi kolorami wprowadzą do Twojej kuchni powiew świeżości i ciekawości. Wykonanie naczynia z wysokiej jakości aluminium sprawia, że jest to bardzo dobra kawiarka na indukcję.

Klasyczne modele nie sprawdzą się jednak jeśli w Twojej rodzinie jest więcej niż dwóch pasjonatów kawy lub po prostu chcesz od czasu do czasu uraczyć gości wspaniałym włoskim espresso. W takim wypadku polecamy sięgnięcie po modele większe, takie jak Bialetti Venus. W zależności od naszych potrzeb możemy wybrać kawiarkę dużą, pozwalającą na przygotowanie aż 10 espresso lub nieco mniejszą.

Złoty środek

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że nadal nie masz pojęcia co wybrać. Jeśli oba wcześniejsze opisy są dla Ciebie równie kuszące, to wcale nie musisz kupować dwóch urządzeń. Istnieją rozwiązania wyposażone w redukcję, pozwalające przygotować trzy, jak i zaledwie jedno espresso. Przykładem takiej kawiarki jest Giannini Giannina La Tradizione Induction, występująca w dwóch wariantach pojemności. Zdecydowanie droższa, ale równie stylowa, uniwersalna i niezawodna. Uwagę zwraca też fakt 10 lat gwarancji producenta.

Wybór kawiarki potrafi przysporzyć problemów. W tym wypadku jednak nie trudno znaleźć fachową poradę. Możemy sugerować się opiniami na temat danego modelu, zazwyczaj przysługuje nam też prawo do bezstratnego zwrotu towaru, jeśli ten nas rozczaruje. Prawidłowo dobrany sprzęt w połączeniu z wysokiej jakości kawą potrafi odmienić życie. Warto mieć też z tyłu głowy, że dobra kawiarka na indukcję zazwyczaj świetnie sprawdzi się również na gazie i kuchence elektrycznej.